Czym jest amortyzacja degresywna?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2024-07-04 16:28
75
Amortyzacja stanowi fundamentalny element rozliczania środków trwałych przedsiębiorstwa. Wyróżnia się kilka różnych metod – m.in. amortyzację degresywną, stosowaną w szczególnych przypadkach. Odpowiednie wykorzystanie tego rozwiązania może przynieść korzystne efekty pod względem podatkowym.
Na czym polega amortyzacja degresywna?
Wśród powszechnie stosowanych w rachunkowości metod amortyzacji rozróżnia się metodę liniową, degresywną, progresywną i jednorazową. Każda z nich jest dostosowana do różnych rodzajów środków trwałych. Przykładowo przy wartościach niematerialnych i prawnych można skorzystać wyłącznie z amortyzacji liniowej, podczas gdy środki trwałe mogą być amortyzowane różnymi metodami – liniową, degresywną i progresywną.
Amortyzacja degresywna charakteryzuje się uwzględnieniem większych kosztów amortyzacji w początkowych latach od przyjęcia i rozpoczęcia użytkowania danego środka trwałego. W kolejnych okresach, gdy stawka amortyzacji maleje i zaczyna równać się ze stawką obliczoną metodą liniową, przechodzi się na zastosowanie amortyzacji liniowej. Amortyzacja degresywna jest używana w szczególności do amortyzacji: kotłów i maszyn energetycznych; urządzeń technicznych; maszyn, urządzeń i aparatów specjalistycznych; maszyn, urządzeń i aparatów ogólnego zastosowania.
Jak stosować metodę degresywną?
Amortyzacja degresywna opiera się na założeniu, że zużycie – a co za tym idzie, spadek wartości środka trwałego – następuje w największym stopniu na początku okresu jego użytkowania. W efekcie metoda ta pozwala na szybsze amortyzowanie środków trwałych niż z wykorzystaniem metody liniowej. Obliczając stawki amortyzacji degresywnej w kolejnych okresach, od podstawy odejmuje się sumę odpisów z poprzedniego roku. Otrzymany wynik należy następnie przemnożyć przez procentową stawkę amortyzacji, którą można dodatkowo podwyższyć współczynnikiem amortyzacji degresywnej – nie może on jednak przekroczyć wartości równej 2.
Jakie są rodzaje amortyzacji degresywnej?
W przypadku amortyzacji degresywnej dopuszczalnych jest kilka konkretnych metod, do których zaliczamy m.in.:
-
metodę malejącego salda – podstawę w każdym kolejnym roku pomniejsza się o odpis amortyzacyjny poprzedniego okresu;
-
metodę sumy cyfr rocznych (uproszczoną) – w każdym roku odpisuje się ułamek kosztu środka trwałego, w którym mianownik stanowi sumę numerową wszystkich lat okresu użytkowania środka trwałego, a licznikiem jest liczba lat pozostałego okresu użytkowania;
-
metodę degresywno-liniową – polega na wykorzystaniu metody degresywnej w początkowych okresach i przejściu na metodę liniową, gdy wartość stawek osiągnie odpowiedni poziom.
Czy warto stosować metodę amortyzacji degresywnej w firmie?
Ze względu na stosunkowo dużą wysokość współczynnika amortyzacji degresywnej, takie rozwiązanie pozwala na znaczne skrócenie okresu amortyzacji środka trwałego. Czasami jest on nawet o połowę mniejszy w porównaniu z metodą liniową. Dlatego też wykorzystanie tej metody jest zalecane głównie dla przedsiębiorców, którym zależy na generowaniu wysokich kosztów w początkowej fazie amortyzacji i szybkim umorzeniu całkowitej wartości środka trwałego. Należy również pamiętać o uwzględnieniu stosowanej metody podczas analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, ponieważ w innym wypadku może to prowadzić do zniekształceń wyniku finansowego.