Tabletka “dzień po” – gdzie ją kupić i jak dokładnie działa?
OGłOSZENIA
artykuł sponsorowany
2025-06-30 14:41
56

Antykoncepcja awaryjna, nazywana potocznie tabletką “dzień po”, stosowana jest nie przed stosunkiem, ale po nim – w sytuacjach awaryjnych. Oznacza to, że nie jest to metoda antykoncepcji regularnej, a ma jedynie za zadanie nie dopuścić do zajścia w ciążę w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły podczas stosunku lub w ogóle ich nie było. Skąd wziąć tabletkę “dzień po”? Jak działa i jakie mogą być skutki uboczne? Dowiesz się z tego wpisu!
Antykoncepcja awaryjna w przychodni lub online
Tabletka “dzień po” dostępna jest w aptekach, jednak w Polsce jej zakup jest możliwy wyłącznie z receptą wystawioną przez lekarza. Taką receptę można uzyskać w tradycyjnej przychodni lekarskiej lub w przychodni online: https://netmedika.pl/. Receptę na antykoncepcję awaryjną najczęściej wystawia lekarz ginekolog lub rodzinny lekarz online bądź stacjonarnie, ale może to zrobić także lekarz na ostrym dyżurze lub w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. To istotne, ponieważ w przypadku tabletki “dzień po” liczy się czas.
E-recepta na tabletkę “dzień po” – jak ją uzyskać?
Zarówno lekarze w przychodniach tradycyjnych, jak i przychodniach online, są zobowiązani do wystawiania recept elektronicznych. Jednak ze względu na istotną rolę, jaką odgrywa krótki czas od stosunku do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, wiele pacjentek decyduje się skorzystać z szybkiej i wygodnej recepty online: https://netmedika.pl/konsultacja/e-recepta-online/. Po zdalnej konsultacji z lekarzem taką e-receptę można otrzymać na swój adres e-mail lub SMS-owo nawet w ciągu kilku minut.
Mechanizm działania tabletki “dzień po”
W Polsce dostępne są dwa główne rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Są to tabletki Escapelle i ellaOne. Ze względu na wykorzystanie innego składnika aktywnego, jedna z nich ma najwyższą skuteczność do 3 dni po stosunku, a druga – do maksymalnie 5 dni. Oba mechanizmy działania są jednak podobne i polegają przede wszystkim na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji niezależnie od etapu cyklu, aby nie doszło do zapłodnienia.
Mitem jest, że antykoncepcja awaryjna to tabletka aborcyjna. Nie przerywa ona już istniejącej ciąży, a jedynie zapobiega jej powstaniu, czyli zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy. Aby tak się stało, należy przyjąć tabletkę “dzień po” jak najszybciej po stosunku.
Tabletka “dzień po” – czy jest bezpieczna?
Liczne badania i organizacje medyczne potwierdzają bezpieczeństwo działania tabletki “dzień po”. Nie powoduje ona długotrwałych negatywnych skutków zdrowotnych. Nie ma również dowodów, aby takie jednorazowe lub sporadyczne zastosowania antykoncepcji awaryjnej miały wpływ na płodność w przyszłości. Co więcej, u większości kobiet nie występują przeciwwskazania do zażycia tabletki “dzień po”. Należy jednak pamiętać, że mimo to taki rodzaj antykoncepcji nie nadaje się do regularnego użytku i nie może być alternatywą dla regularnie stosowanego środka antykoncepcyjnego, takiego jak tabletki hormonalne czy spirala.